Sztuczna inteligencja. Nowa wieża Babel?

Co stanowi o człowieczeństwie? Czy człowiek to jego mózg? Jego świadomość?

Przyszłość sztucznej inteligencji: szansa? zagrożenie? futurologia? science fiction? Czy tylko marzenie o nieśmiertelności, czyli nowa wieża Babel?

Gdy czyta się rozmowy jak ta: TU - trudno nie mieć wrażenia, że - obok realnego opisu bliskiej przyszłości - mamy do czynienia także z marzeniem rodem z Fausta: „ludzkość ma szansę pokonać głód, wojny i choroby”.

To temat, która rozpala umysły młodych ludzi. I dobrze. Trzeba z nimi o tym rozmawiać. Bez kompleksów.

W czym i na ile maszyny mogą zastąpić człowieka?

Czy modele informatyczne są w stanie stworzyć „myślącą” maszynę?

Czy marzenie o „świadomej” maszynie jest marzeniem o naprawdę lepszym, bardziej ludzkim świecie, czy jeszcze jedną odsłoną faustowskiego dramatu?

Rozmowa i dyskusja na ten temat to szansa na ukazanie chrześcijańskiej wizji antropologii. Stawia przed nami kolejne pytania:

Co stanowi o człowieku, o człowieczeństwie?

Czy człowiek to jego mózg? Jego świadomość?

Czy wolna wola to wynik algorytmów?

Czy formułowane przez niektórych naukowców od sztucznej inteligencji marzenia o „nieśmiertelności w doczesności” nie są zagrożeniem wartości głęboko ludzkich, duchowych?

Dlatego warto śledzić, co o tym powiedzą naukowcy, którzy mają się zebrać w Rzymie w lutym tego roku. Będzie to robocza konferencja Papieskiej Akademii Życia. Naukowcy zajmą się filozofią sztucznej inteligencji, aspektami etycznymi stosowania jej w medycynie i kwestiami prawnymi.

Informacja o konferencji: TU

tc - katechizmy.pl

Oceń: 

Skomentuj

Przeczytaj także