„Bóg – nasz Ojciec”. Nowy podręcznik dla klasy 1 SP z nagraniem

Nie znaczy to, że na katechezie nie będzie opowiadań. Są one zamieszczone w poradniku metodycznym, a także – w formie nagrań dźwiękowych – w Internecie na naszej stronie katechizmy.pl. Nagrania będą dostępne dla każdego, więc będą do nich mogli sięgnąć również rodzice. Obok opowiadań biblijnych są to teksty, które nawiązują do życia dzieci, a nawet do baśni.

Tytuł „Bóg – nasz Ojciec” stanowi chyba najkrótsze streszczenie Ewangelii: w centrum nauczania Jezusa jest Jego Ojciec i nasz Ojciec – Bóg. Jak głosić tę podstawową prawdę wiary dzieciom w dzisiejszych realiach? Czy zacząć od  Boga? Czy skupić się na tym, kim są i jakie są dzieci, którym mamy głosić? A może to da się pogodzić?

Autorzy podręcznika do klasy 1 podjęli zadanie łączenia głoszenia orędzia Bożego z sięganiem do doświadczeń dzieci. Nie tylko tych pozytywnych. Bóg jest obecny w szczęśliwej rodzinie, ale i w tej, w której są trudności. Bóg jest w pięknie stworzenia, jest zawsze blisko dziecka, czy ono się bawi i cieszy, czy cierpi…

Teksty w podręczniku – chociaż przeznaczone do czytania przez katechetę – są krótkie, tak by dzieci, które będą chciały, mogły je same przeczytać. Nie ma tu więc długich opowiadań. W poprzednich wydaniach były one przeznaczone do pracy z dziećmi w domu. Rodzice mogli do nich sięgnąć, gdy dziecko nie było na zajęciach w szkole lub gdy chcieli wiedzieć, o czym była mowa na katechezie. Teraz uczniowie często zostawiają podręczniki w szkole. Nie znaczy to, że na katechezie nie będzie opowiadań. Są one zamieszczone w poradniku metodycznym, a także – w formie nagrań dźwiękowych –  w Internecie na naszej stronie katechizmy.pl. Nagrania będą dostępne dla każdego, więc będą mogli do nich sięgnąć również rodzice. Obok opowiadań biblijnych są to teksty, które nawiązują do życia dzieci, a nawet do baśni.

Podręcznik ma bardzo atrakcyjną szatę graficzną. Oprócz ciepłych  ilustracji malowanych specjalnie dla dzieci w tym wieku, uczniowie znajdą tu zdjęcia. Autorzy – świadomi, że nie wszystkie dzieci bywają w kościele i nie wszystkie biorą udział w liturgii – zdecydowali się przede wszystkim na zdjęcia akcji liturgicznych. Chodzi o to, by dzieci zobaczyły realne wnętrza kościołów i liturgię.  

Przykładowe nagranie opowiadania pt. "Nic mi nie wolno" do katechezy wprowadzającej temat przykazań Bożych - "Bóg uczy nas dobrego życia". 

Szczegółowe informacje o podręczniku i wgląd do pierwszego rozdziału znajdzie katecheta tutaj.

Do podręcznika Wydawnictwo WAM przygotowało także „Ćwiczenia” dla dzieci. Omówimy je w odrębnym artykule.

Zespół katechizmy.pl – Katechizmy WAM

Oceń: 

Skomentuj

Przeczytaj także