Co zawierają Ćwiczenia „Bóg – nasz Ojciec”?

Najważniejszy cel, jaki chcemy osiągnąć przez Ćwiczenia nie jest dydaktyczny. Przede wszystkim zależy nam na pogłębianiu i utrwalaniu postawy poszukiwania i otwarcia na obecność Dobrego Stwórcy i Ojca.

Ćwiczenia do klasy 1 „Bóg – nasz Ojciec” są uzupełnieniem dla ucznia do pracy z podręcznikiem o tym tytule.

Jakie Ćwiczenia chcieliby widzieć katecheci na swoich zajęciach z dziećmi? Czego od nich oczekują? Oczywiście pomocy w osiągnięciu celu katechezy. Takich Ćwiczeń, które nie tylko będą dla nich wsparciem praktycznym w kolejnych etapach katechezy, ale przede wszystkim pomogą im nie tracić z oczu sensu tego, co robią i po co są w szkole.

Najważniejszy cel, jaki chcemy osiągnąć przez Ćwiczenia nie jest dydaktyczny. Przede wszystkim zależy nam na pogłębianiu i utrwalaniu w dzieciach postawy poszukiwania i otwarcia na obecność Dobrego Stwórcy i Ojca. Ćwiczenia są ułożone tak, by uczeń widział dobre przykłady, chciał budować dobre relację w rodzinie i z rówieśnikami i pragnął radosnej relacji z Bogiem.

W Ćwiczeniach dziecko znajdzie wiele ciepłych rysunków ilustrujących Biblię, a także dotyczących jego codzienności. Są to obrazki czarno białe, a także kolorowe. Wykonywanie poleceń ma pobudzać percepcję i dawać dziecku satysfakcję z efektów. Tajemnicze witrażyki, tworzenie własnych ilustracji z gotowych elementów, poznawanie symboli chrześcijańskich ukrytych w szlaczkach (które nie są obowiązkowe), zaklejanie niewłaściwych postaw obrazkami z dobrymi przykładami… a nawet wykonanie „laurki dla Pana Boga”… tymi zadaniami katecheta może wzmocnić swój przekaz na katechezie. Poleceń związanych z pisaniem jest stosunkowo bardzo mało, częściej wprowadzone są „pocięte” teksty do wklejenia w odpowiednim miejscu.

Mamy nadzieję, że Ćwiczenia spodobają się dzieciom, a także katechetom i będą pomocą w formacji religijnej. Prezentujemy przykłady.

 

Oceń: 

Skomentuj

Przeczytaj także